המרכז לסיינטולוגיה ישראל - מחקר: האם ניתן להפחית את השימוש המזיק בקנביס?

                                 


                                        יעדי סיינטולוגיה: 
“תרבות ללא אי-שפיות, ללא פושעים וללא מלחמה, שבה בעלי היכולת יכולים לשגשג ולאנשים הגונים יכולות להיות זכויות,
                                        ושבה האדם חופשי לצמוח לעבר פסגות גבוהות יותר. אלו הם יעדי הסיינטולוגיה.” - ל. רון האברד | מייסד סיינטולוגיה

סיינטולוגיה
סמינר יעילות אישית  |  פעילויות בשנת 2018  |  
מחקר: האם ניתן להפחית את השימוש המזיק בקנביס?

אמור לא לסמים אמור כן לחיים
מחקר: האם ניתן להפחית את השימוש המזיק בקנביס ?
 
במרבית המדינות המפותחותכולל אוסטרליה, הקנביס הוא הסם הלא חוקי שנמצא בשימוש הגבוה ביותר. השימוש בקנביס הוא גבוה במיוחד בקרב מתבגרים כאשר הנטל של המחלותהעלויות החברתיותוהנכות הקשורים לשימוש זה הינם בולטים במיוחדיתר על כןההשפעות המזיקות של השימוש בקנביס הן משמעותיות וכוללות פגיעה בהקמה ושמירה על יחסים בריאיםשיבוש  הנתיבים החינוכיים והמקצועיים ועצירה של ההתפתחות החברתית הכללית. כדי לצמצם את ההופעה של בעיות אלו ואת העלויות הנגרמות כתוצאה מהן יש לנקוט בהתערבות מונעת מוקדם ככל האפשרלפני שהבעיות מתחילות לגרום לנכות מקצועיתחינוכית וחברתית.
 
באוסטרליה פותחו שתי תוכניות למניעת השימוש בסמי קנבוס, הסמים הנפוצים ביותר בשימוש בקרב מבוגרים ומתבגרים. פותחו שני מודולים: מניעת השימוש באלכוהול וסמי קנבוס ומניעת השימוש בסמי קנבוס וחומרים מעוררים. לדברי העומדים מאחורי התוכניות הן מבוססות על דרכי מניעה שנמצאו יעילות מחקרית. השתתפו בפיתוחן מורים, תלמידים, גורמים מתחומי הבריאות ואכיפת החוק.
 
התוכנית למניעת השימוש באלכוהול וסמי קנבוס מועברת בשישה שיעורים שבכל אחד מהם שני רכיבים: 15-20 דקות מוקדשות לצפייה במצגת של סיפור מצויר במחשב, ובהמשך השיעור נערכות פעולות בכיתה על יסוד הסיפור שצפו בו התלמידים. הפעולות כוללות משחקי תפקידים, שיחות בקבוצות קטנות, קבלת החלטות, פתרון בעיות ורענון של מיומנויות.
 
המודול של מניעת אלכוהול וסמי קנבוס עבר הערכה מחקרית שבה השתתפו 10 בתי ספר בדרום מערב וולס החדשה שבאוסטרליה בהשתתפות 764 תלמידים (13 היה הגיל הממוצע). כמחצית מהתלמידים היוו קבוצת מחקר שעברה את התוכנית האמורה והשאר היו קבוצת ביקורת שעברה תוכנית מניעה רגילה. ההערכה העלתה שבהשוואה לתוכנית מניעה רגילה, נמצאו אצל המשתתפים בתוכנית שיפורים גדולים במובהק בכל הנוגע לידע על אלכוהול וסמים. במעקב של חצי שנה נמצא צמצום בצריכה הממוצעת של אלכוהול בשבוע האחרון ובתכיפות השימוש בסמי קנבוס. במעקב של שנה מסיום התוכנית נמצא צמצום בשתיית הבולמוס.
 
מניעת שימוש באמצעות ידע אמיתי על סמים ואלכוהול
 
אף אחד אינו מטיל ספק בחומרתה של בעיית הסמים ובהשפעתה ההרסנית על הנוער. ירידה בציונים ואף גרוע מכך, סמים פוגעים בבריאות והורסים את חיי הצעירים. הפתרון הטוב ביותר הוא להגיע לצעירים עם חינוך אפקטיבי נגד סמים המבוסס על עובדות, לפני שהם יתחילו להתנסות בסמים. הרבה פחות סביר שבני-נוער וצעירים אשר יודעים את האמת על סמים יתחילו להשתמש בהם. החלק העיקרי של התוכנית החינוכית של ארגון "עולם ללא סמים" מורכב מסרט תיעודי באורך של שעה ו-42 דקות, "האמת על סמים: אנשים אמיתיים, סיפורים אמיתיים." לסרט התיעודי מצורפים 13 חוברות וגם תשדירי שירות עטורי פרסים. יותר מ-55 מיליון חוברות חינוכיות חולקו ביותר מ-60 מדינות ו-20 שפות שונות. החבילה למחנך של "האמת על סמים" ממלאת את הצורך ההולך וגובר בכלים מעשיים כדי לעזור למורה, למדריך או למנהל לתקשר את האמת על סמים במהירות ובאפקטיביות. היא מספקת שיעורים, מטלות ופעילויות כיתתיות אשר יעודדו את השתתפות התלמידים וירתקו את תשומת הלב של הצעירים. התלמידים יקראו את החומר ברצון, ייצפו בו והכי חשוב ישתמשו בו כדי לקבל החלטות נכונות לגבי שימוש בסמים.
 
כמעט שלא קיים מורה או הורה שלא שאל: מה אני יכול לעשות כדי לדאוג לכך שילדים לא ייקחו סמים? החבילה למחנך של "האמת על סמים" עוזרת לענות על שאלה זאת לרווחתם המירבית של התלמידים והצעירים בימינו. "עולם ללא סמים" הינו ארגון מתנדבים, ללא מטרות רווח, אשר הוקם על ידי סיינטולוגים, הפועל בתחום החינוך והבאת ידע אמיתי על סמים ואלכוהול לילדים ונוער ב- 125 מדינות. 
קישורים וסימוכין
 
http://ncpic.org.au/ncpic/publications/bulletins/article/bulletin-9-climatecrufad-schools-cannabis-prevention-programs
קישור לתוכנית המניעה
http://www.climateschools.tv/
 -ידע סמים ואלכוהול, מרס 2011 , יפה צוברי, הרשות למלחמה בסמים
__________________________________________________________________
http://il.drugfreeworld.org         http://www.drugfreeisrael.org/
notodrugs.yestolife@gmail.com ישראל
www.drugfreeworld.org
כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075
©   כל הזכויות שמורות ל"עולם ללא סמים"-        Foundation for a Drug-Free World
 

##CODE##כל הזכויות שמורות. המרכז לסיינטולוגיה ישראל בע״מ © 2022 (חל״צ). למידע בנוגע לסימנים מסחריים | תנאי שימוש ותקנון האתר 
האתר הבינלאומי של סיינטולוגיה  |  דיאנטיקה |  התאחדות הסיינטולוגים הבינלאומית  |  שירותי מבוא ללא עלות 
מבחני אישיות | מרכז סיינטולוגיה ודיאנטיקה | שדרות ירושלים 39, תל-אביב-יפו (בניין "אלהמברה") | 03-6270300   צור קשר